Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum - PSY Strona Główna

Forum Forum - PSY Strona Główna » Grupa IV » Historia Jamnika.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Historia Jamnika.
PostWysłany: Czw 21:16, 09 Lut 2006
Wojtek
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 01 Wrz 2005
Posty: 120
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: z Głogowa


Kilka informacji z historii jamnika.

Pochodzenie jamnika do dnia dzisiejszego budzi wiele wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że pochodzi aż ze starożytnego Egiptu. Jednak jego oryginalne nazwy: Dachshund, Dackel lub Teckel wskazują, iż z całą pewnością narodził się w Niemczech. Na pewno wiemy, iż pochodzi od krótkonożnego psa gończego. Krótkonożne psy łatwiej przebijają się przez gęste zarośla, mogą dostać się do nor lisich, borsuczych lub króliczych.

Pochodzenie ze starożytnego Egiptu możemy tłumaczyć uwiecznionymi na płaskorzeźbach i posągach w świątyniach rysunkami odpowiadającymi wizerunkowi psa – jamnika ( rzeźba w świątyni Bescheb). Naukowcy jednak nie są w stanie określić czy psem przedstawionym na płaskorzeźbie jest jamnik czy jedynie pies zbliżony do niego wyglądem.

W Europie pierwsze informacje o rasie pochodzą ze średniowiecznych Niemiec. W pismach z XIV w. można było przeczytać: "(…) Psy o krótkich nogach wchodzą o wiele łatwiej pod ziemię niż inne i są bardziej przydatne do polowań na borsuki (…)".

Rozpowszechnienie rasy jamnika w Europie nastąpiło na przełomie XVI/XVII wieku Zapoczątkował ją wielokierunkowy jej rozwój. Jednym z kierunków rozwoju było przystosowanie jamnika do warunków zimowych. Jamnik adaptował się z trudem do chłodniejszego klimatu przez wiele dziesięcioleci. Innym kierunkiem rozwoju jamnika było przystosowanie go do różnego rodzaju polowań. Jamniki zatem były tresowane na: posokowce, psy zaganiające, buszujące i norowce. Zakres ich pracy nie ograniczał się tylko do wypłaszania borsuków z nory, ale też do zaganiania dzików (jamniki szorstkowłose), buszowania w chaszczach i trzcinie oraz aportowania ( jamniki długowłose).

Najmłodszą odmianą jamnika jest jamnik szorstkowłosy, powstały w wyniku skrzyżowania z angielskimi terierami (terierem szkockim, dandie dinmont terrierem i małym sznaucerem). Pierwszego jamnika szorstkowłosego zaprezentowano na wystawie w Niemczech w 1883 r.- miał na imię Mordax. Oprócz tego występują również jamniki długowłose pochodzące ze skrzyżowania ze spanielem oraz jamniki krótkowłose. Na przełomie XIX i XX kiedy zaprzestano polowań na lisy i borsuki z użyciem jamnika, skrzyżowano jamnika krótkowłosego z miniaturowym pinczerem; powstał wówczas jamnik o karłowatych rozmiarach - jamnik króliczy, którego zaczęto używać w polowaniach na króliki, ponieważ jego niewielki rozmiar pozwalał na buszowanie w małej króliczej norze.

W 1887 r. jamniki wyeksportowano za ocean do Kanady i Ameryki. W latach 60 i 70 jamnik stał się najmodniejszym psem. W Stanach Zjednoczonych od 10 lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych psów. W Brytanii zajmuje 11 miejsce, w Europie Północnej, Austrii i Szwajcarii obejmuje wysokie miejsca. W Niemczech w kategorii psów myśliwskich zajmuje 2 miejsce.

Jamnik jest obecnie wszechstronnym myśliwskim psem użytkowym, polującym na tropie, płoszącym. Chodzi po krwawym śladzie, można używać go także do pracy w wodzie. Jego największa jednak zaletą jest praca pod ziemią. Większość jamników jednak prowadzi dzisiaj żywot psa domowego, kanapowego i rodzinnego, zapominając o ty, że przede wszystkim powinien być psem użytkowym.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 2:13, 03 Kwi 2007
Gość

 


Carmen Electra Giving A Head And Taking A Load!
[link widoczny dla zalogowanych]
Historia Jamnika.
  Forum Forum - PSY Strona Główna » Grupa IV
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin